საქართველოში მუდმივი ცხოვრების ნებართვა - დეველოპერული კომპანია რედკო
საქართველოში მუდმივი ცხოვრების ნებართვა - დეველოპერული კომპანია რედკო ემიგრაცია საქართველოში უკრაინიდან და მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღება: რა უნდა იცოდეს უცხოელმა - სასარგებლო რჩევები დეველოპერული კომპანია რედკო-ს ბლოგში |
საქართველოში მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღების თავისებურებანი საქართველო - აზიისა და ევროპის შესაყარზე განლაგებული უნიკალური ქვეყანაა, რომელიც გამოირჩევა მრავალსაუკუნოვანი მდიდარი კულტურით, საოცარი ბუნებით და რბილი კლიმატით, სტუმართმოყვარე ხალხით და კიდევ - აქტიურად განვითარებადი, ინვესტორებისთვის გახსნილი ეკონომიკით. რატომ ღირს საქართველოში მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღება და ამისთვის რა არის საჭირო - ამაზე იქნება საუბარი ამ სტატიაში |
რატომ ღირს საქართველოს არჩევა მუდმივი ცხოვრებისთვის საქართველო, გარშემორტყმული დიდი კავკასიონის მთებით, გადაშლილია დასავლეთიდან აღმოსავლეთით და ლიხის ქედით იყოფა შუაზე. შავი ზღვის სიახლოვის გამო დასავლეთ საქართველო აღმოსავლეთისგან გამოირჩევა უფრო ნოტიო ჰავით, აქ ხარობს პალმები, მანდარინისა და ჩაის პლანტაციები. ეროვნული პარკები, ისეთი, როგორც ოკაცე და მარტვილის კანიონი, ჩანჩქერები, გამოქვაბულები ძირითადად დასავლეთ საქართველოშია თავმოყრილი. ბევრ ტურისტს საქართველო მისი დედაქალაქით - თბილისით და მეღვინეობის მხარეთი - კახეთით, სამთო-სათხილამურო და ზღვისპირა კურორტებით იზიდავს. მაგრამ, ეს არ არის მთავარი მიზეზები, რის გამოც ღირს საქართველოში მუდმივად საცხოვრებლად გადმოსვლა. კლიმატი და ბუნება საქართველოს ტოპოგრაფია ძალიან მრავალფეროვანია. განსაკუთრებული თავისებურება - მთებია, რომლებსაც ფაქტობრივად ქვეყნის ტერიტორიის 85% უკავია. ჩრდილოეთით მდებარეობს დიდი კავკასიონი მისი შხარას (5200მ) და ყაზბეგის (5037მ) მწვერვალებით. ბევრი მწვერვალი 4.5 კმ აღწევს. ქვეყნის სამხრეთ საზღვარზე მდებარეობს მცირე კავკასიონი, რომლის მწვერვალები სამ კილომეტრს არ აღწევს. საქართველოში დაახლოებით 25000 მდინარეა, რომელთა ნაწილი დასავლეთით შავ ზღვას, აღმოსავლეთით კი კასპიის ზღვას ერთვის. ერთერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მდინარე - მტკვარი, რომელიც თბილისში გაედინება, სათავეს იღებს თურქეთში და საქართველოს გავლით მიედინება კასპიის ზღვაში. კლიმატი იცვლება სუბტროპიკულიდან შავი ზღვის სანაპიროზე კონტინენტალურამდე ქვეყნის აღმოსავლეთ რეგიონებში. მთები იცავენ საქართველოს ჩრდილოეთიდან მომდინარე ჰაერის ცივი მასებისგან, ამიტომაცაა, რომ ქვეყნის დასავლეთ ნაწილში თბილი და ნოტიო ჰავაა, ნალექების რაოდენობა კი წელიწადში 1000-დან 2500 მილიმეტრამდე აღწევს. ზამთარში საშუალო ტემპერატურა 5°C, ზაფხულში კი 22°C შეადგენს. წლიური საშუალო ტემპერატურა - 12.7°C. კლიმატური სარტყელები დამოკიდებულია სიმაღლეზე და შავი ზღვიდან დაშორებაზე. ქვეყნის ჩრდილოეთ ნაწილში ნალექების რაოდენობა გაცილებით ნაკლებია - საშუალოდ 560 მილიმეტრი წელიწადში, ზამთრის საშუალო ტემპერატურა 2-4°C, ზაფხულის კი 20-24°C შეადგენს. ნახევრად არიდული ვაკეებს და მაღალმთიანეთს სამხრეთ-აღმოსავლეთით საკუთარი მიკროკლიმატი აქვთ: მთებში ნალექების რაოდენობამ შეიძლება ორჯერ გადააჭარბოს ქვეყნის ვაკე ნაწილში მოსულ ნალექებს. ყველაზე მაღალი მწვერვალები მუდმივად დაფარულია თოვლით. საქართველო ღიაა ტურისტებისთვის მთელი წლის განმავლობაში. ტურისტებისთვის საქართველო გახსნილია მთელი წლის განმავლობაში. ზაფხულობით შეიძლება ზღვაზე, სამკურნალო კურორტებზე ან ბუნებრივ პარკებში წასვლა, ზამთარში კი მთებში, თხილამურებით სასრიალოდ. სულ საქართველოში ხუთი სამთო-სათხილამურო კურორტია. სოციუმი საქართველო ძალიან სტუმართმოყვარე ხალხით არის დასახლებული. ისინი მზად არიან მიიღონ ტურისტები როგორც საკუთარი მეგობრები, ოჯახის წევრები. ქართველისთვის სტუმარი - ღვთისაა და ამიტომაც ყოველი ქართველი თვლის თავს ვალდებულად საუკეთესოდ უმასპინძლოს მას. ქართველები ქვეყნის ყველაზე მრავალრიცხოვან ეთნოსს წარმოადგენენ. 2014 წლის საყოველთაო აღწერის თანახმად (ოკუპირებულ ტერიტორიებზე აღწერა ვერ ჩატარდა), აქ 3224564 ქართველი ცხოვრობს. ქვეყანის მოსახლეობას აგრეთვე შეადგენს რამდენიმე ეროვნული უმცირესობის წარმომადგენელი მოსახლეობა: ყველაზე მეტია აზერბაიჯანელები (233024), სომხები (168102), რუსები (26453), ოსები (14385), უკრაინელები (6034), ბერძნები (5544). აზერბაიჯანლები მეტწილად ქვემო ქართლის რეგიონში არიან დასახლებულები, სომხები წარმოადგენენ სამცხ-ჯავახეთის მოსახლეობის უმრავლესობას, დანარჩენი ეთნიკური ჯგუფების წარმომადგენლები მეტწილად თბილისში, კახეთში და ბათუმში ცხოვრობენ. ქართველების ნახევარზე ოდნავ მეტი ქალაქებში: თბილისში - 1000000 მოსახლეზე მეტი, ქუთაისში - 200000, ბათუმში - 150000 ცხოვრობენ. მოსახლეობა თავმოყრილია ხეობაში დიდსა და მცირე კავკასიონს და შავი ზღვის სანაპიროს შორის. მოსახლეობის სიმჭიდროვე შედარებით მაღალია, მაგრამ ნაკლებია, ვიდრე მეზობელ სომხეთსა თუ აზერბაიჯანში. განათლება და მედიცინა საქართველოს განათლების და ჯანდაცვის საკმაოდ განვითარებული სისტემები აქვთ, რაც 2003წლიდან განხორციელებული რეფორმების შედეგია. მათი დამსახურებით მოხდა არა მარტო ძველი სკოლების და საავადმყოფოების მოდერნიზაცია, არამედ, ბევრი ახალი სასწავლებელი და სამედიცინო დაწესებულება გაიხსნა. მედიცინა საქართველოში ფასიანია, მაგრამ, პირველადი დახმარების გაწევა უფასოა. განათლების სფეროც ფასიანია. აღზრდის სკოლამდელ დაწესებულებაში სწავლა - დაახლოებით 280 ლარი, დაწყებით სკოლებში - 7800 ლარი, უნივერსიტეტში - 2250 ლარიდან ღირს. საქართველოში მიღებული უმაღლესი განათლების დიპლომები აღიარებულია დსთ-ს ქვეყნებში და ევროპაში. ცხოვრების ღირებულება ცხოვრების საშუალო დონე ოდნავ მაღალია ვიდრე საშუალოდ დსთ-ს ქვეყნებში. 4-კაციანი ოჯახის გასავალი საარენდო გადასახადის გარეშე საშუალოდ 4620 ლარს შეადგენს, ხოლო ერთ სულზე გასავალი - 1318.60 ლარს. ცხოვრების ღირებულების ინდექსი თბილისში 11.62% ნაკლებია, ვიდრე ჩინეთში, ისევე როგორც არენდის ფასი 30.37% უფრო დაბალია. სადღეისოდ საზოგადოებრივი ტრანსპორტით და ტაქსით მგზავრობის საფასური საქართველოში უკრაინასთან შედარებით საკმაოდ დაბალია. მაგალითად, ავტობუსით ან მეტროთი მგზავრობა 50 თეთრი (დაახლოებით 5 გრივნა) ღირს. ამავდროულად, ერთი საათის განმავლობაში ტრანსპორტის ერთი სახეობიდან მეორეზე გადაჯდომა უფასოა. საქართველოში ცხოვრების ფასის გათვლა გასავლის ძირითადი მიმართულებების მიხედვით შეიძლება: საკვები: საცხოვრებელი: ხარჯები: საბაზისო სადილი (სასმელის ჩათვლით) საქმიან რაიონში - 20₾; ქალაქის პრესტიჟულ უბანში 85 მ2 საცხოვრებელი ფართის ქირაობა 1925 ₾; ტელევიზორი ბრტყელი ეკრანით 40’’ – 897 ₾; სადილი სწრაფი კვების რესტორანში - 18 ₾; 1 თვის კომუნალური გადასახადები 2 კაცზე (ელექტროენერგია, გათბობა, ბუნებრივი აირი) 85 მ2 ბინაში - 165 ₾; ერთი ხარისხიანი ჯინსის შარვალი - 143 ₾; ქათმის ფილე 500გრ - 5.66 ₾; პრესტიჟულ უბანში 45 მ2 ავეჯით უზრუნველყოფილი სტუდიის არენდის ყოველთვიური გადასახადი - 875 ₾; კერძო ვიზიტი ექიმთან - 68 ₾; რძე 1 ლიტრი - 3.46 ₾; რიგით უბანში 45 მ2 ავეჯით უზრუნველყოფილი სტუდიის არენდის ყოველთვიური გადასახადი - 841 ₾; თმის შამპუნი 2-1-ში (400მლ) – 9 ₾; კვერცხი 12 ცალი - 4.47 ₾; 45 მ2 სტუდიის 1 ბინადრით კომუნალური გადასახადები (ელექტროენერგია, გათბობა, ბუნებრივი აირი) - 127 ₾; კინოთეატრის 2 ბილეთი - 27 ₾; 1 ბოთლი წითელი ღვინო - 32 ₾; ინტერნეტი ... მბ/წ - 30 ₾; 1 ლიტრი ბენზინი „სუპერი“ – 2.58 ₾; საქართველო არის შემოსავლების მაღალი დონის მქონე ქვეყანა, რომელიც ამ მაჩვენებლით უსწრებს მეზობელ სომხეთს და აზერბაიჯანს. 2018 მთლიანი შიდა პროდუქტი 5.1% გაიზარდა. 2006-2007 წლების პერიოდში ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 10% აღწევდა და მსოფლიო ბანკმა საქართველო „წლის ნოვატორად“ დაასახელა. ამჟამად, COVID-19 პანდემიით გამოწვეული შეზღუდვების გამო მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპი შენელდა და ექსპერტების პროგნოზით 2021 წელს დაახლოებით 5% მიაღწევს. |
უცხოელისთვის საქართველოში მუდმივად ცხოვრების უპირატესობანი საქართველო ინვესტორებს და უძრავი ქონების მფლობელებს სთავაზობს ვიზებს, ბინადრობის უფლებას და საგადასახადო ინვესტორის სტატუსს მოქალაქეობის მიღების პერსპექტივით. ქვეყანაში შეუზღუდავი ვადით ყოფნა ბინადრობის უფლება იძლევა ქვეყანაში შეუზღუდავი ვადით ყოფნას და ნებისმიერი კანონიერი მოღვაწეობით -ბიზნესის წარმოება, მუშაობა, სწავლა ან პენსიაზე გასვლა მუშაობის უფლების ან სხვა დამატებითი დოკუმენტების წარდგენის გარეშე - დაკავების საშუალებას. საქართველოში მცხოვრები პირები არ არიან ვალდებულნი იმსახურონ ჯარში. საინვესტიციო შესაძლებლობები ფულის სარფიანად დაბანდების ბევრი საშუალება არსებობს, მაგალითად, ტურიზმში, სოფლის მეურნეობაში, წარმოებაში ან უძრავ ქონებაში. მთავრობა გვთავაზობს ბევრ შეღავათს თუ გრანტს, გამარტივებულ დაბეგვრას და მრავალ პრეფერენციას უცხოელი ინვესტორებისთვის, რითიც ამცირებს ბიზნესის წარმოების ან უძრავი ქონების შესყიდვის დანახარჯებს. მეტი თავისუფლება და შესაძლებლობა საქართველო უსაფრთხო ქვეყნად ითვლება, კრიმინალური დანაშაულის დონე აქ მსოფლიოში ერთერთი ყველაზე დაბალია. თუ თქვენს ქვეყანაში ეკონომიკური ან პოლიტიკური სიტუაცია უეცრად მკვეთრად გაუარესდება, თქვენ შეძლებთ ბინადრობის ნებართვის გამოყენებას აქ ოჯახთან ერთად გადმოსასვლელად. ბინადრობის ნებართვა დაგეხმარებათ თქვენი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკასთან და შიდა კანონმდებლობასთან დაკავშირებულ პრობლემებს აარიდოთ თავი. საიმიგრაციო შეღავათების გავრცელება ოჯახის წევრებზე საქართველო აძლევს „ბინადრობის ნებართვას ოჯახის გაერთიანების მიზნით“. ოჯახის წევრებად ითვლებიან მეუღლე, შვილი და მშობელი; აგრეთვე, მათი მზრუნველობის (მეურვეობის) ქვეშ ან/და სრულ კმაყოფაზე მყოფი არასრულწლოვანი, ქმედუუნარო ან შრომისუუნარო პირი. თუ ევროპაში ან სხვა ქვეყანაში გამგზავრება გსურთ, ბინადრობის ნებართვა მოგცემთ უფლებას საქართველოში შეიტანოთ სავიზო განაცხადი შესაბამის საელჩოში. უცხოეთში მიღებულ შემოსავალზე გადასახადების არარსებობა ფიზიკური პირების მიერ უცხოური წყაროები და მიღებული შემოსავალი საქართველოში არ იბეგრება, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ თქვენ ქვეყნის საგადასახადო რეზიდენტი გახდით. საგადასახადო რეზიდენტის მიღება შეუძლია უცხოეთის მოქალაქეს რომელიც ქვეყანაში წელიწადში 183 დღეზე მეტს ატარებს . სახელმწიფო დახმარება საქართველოში მცხოვრებლები ყველა საკონსტიტუციო უფლებით სარგებლობენ, შრომის უფლების, ჯანდაცვის, სოციალური უზრუნველყოფის, განათლების, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის, სიტყვის, სინდისის, აღმსარებლობის და რწმენის თავისუფლების ჩათვლით. საკუთარი მოქალაქეებისთვის საქართველოში მოქმედებს რამდენიმე პროგრამა, როგორიცაა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული განათლება და მკურნალობა, სოციალური შემწეობა ხანდაზმულთა, შშმ პირების და მოსახლეობის სხვა მოწყვლადი ჯგუფების წარმომადგენლებისთვის. ბიზნესის მარტივი და უსწრაფესი დარეგისტრირება თუ თქვენ იმყოფებით საქართველოში და იყენებთ სარეგისტრაციო დოკუმენტების ფორმებს, ბიზნესის დარეგისტრირება ერთ დღეშია შესაძლებელი. თუ საბუთები სხვა ფორმით არის აწყობილი ან დისტანციური (მინდობილობით) რეგისტრაციის შემთხვევაში პროცესმა შესაძლოა მეტი დრო დაიკავოს. კორპორატიული საბანკო ანგარიშის გახსნას, როგორც წესი, ერთი დღე სჭირდება. საბუთების მინიმალური ნაკრები იქნება საჭირო, მაგალითად, აქციონერთა და დირექტორების პასპორტები. დაბალი გადასახადები მეწარმეებისთვის კორპორატიული საშემოსავლო გადასახადი საქართველოში 15% შეადგენს, მაგრამ, კომპანია არ არის ვალდებული გადაიხადოს გადასახადები, სანამ მოგება არ იქნება გადანაწილებული. ნულოვანი გადასახადი ეკუთვნის ინდივიდუალური დაცვის საშუალებების მწარმოებელ და IT-კომპანიებს. წლიური გაყიდვების 30000ლარზე (10 135 USD) ნაკლები შემოსავლის მქონე ინდმეწარმეები თავისუფლდებიან გადასახადისგან. წლიური გაყიდვების 500 000ლარზე (167 000 USD) ნაკლები შემოსავლის მქონე ინდმეწარმეები იხდიან გაყიდვებიდან შემოსული თანხის 1%. როგორც წესი, დივიდენდები იბეგრება 5% განაკვეთით, მაგრამ, ორმაგი დაბეგვის თავიდან აცილების შეთანხმების თანახმად შეიძლება ნაკლები იყოს. გზა მუდმივი ცხოვრების უფლების მისაღებად როგორც საქართველოს რეზიდენტები, თქვენ და თქვენი ოჯახის წევრები შეძლებთ საქართველოს მოქალაქეობის მიღებას. საქართველოს პასპორტი მსოფლიოში 53-ე ადგილს იკავებს და იძლევა 116 სახელმწიფოსა და ტერიტორიაზე მათ შორის ევროკავშირის (შენგენის ზონა), დსთ-ს ქვეყნების უმრავლესობაში, ირანში და თურქეთში უვიზოდ შესვლის უფლებას. |
მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღების ნიუანსები უცხოელებისთვის ბინადრობის ნებართვას გასცემს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო. მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მისაღებად საჭიროა განცხადება და შესაბამისი დოკუმენტები, რის შემდეგაც სამიგრაციო სამსახურის განყოფილებაში პრეტენდენტი გადის გასაუბრებას. ბინადრობის ნებართვის საკითხი განიხილება ერთი თვის განმავლობაში, შედეგი კი ქვეყნის სამოქალაქო რეესტრის ოფიციალურ საიტზე ქვეყნდება. მუდმივი ცხოვრების ნებართვაზე უარის თქმა, მიუხედავად მის მისაღებად ყველა პირობის შესრულებისა, შეიძლება თუ პრეტენდენტი: არის ნასამართლევი; მიაწოდა ცრუ ინფორმაცია საკუთარი თავის შესახებ; დაავადებული მძიმე და პოტენციურად საშიში დაავადებით; ადრე დეპორტირებული იყო ქვეყნიდან. დანარჩენ შემთხვევებში ბინადრობის ნებართვის მიღებასთან პრობლემები, თუ პრეტენდენტმა პირნათლად შეასრულა ყველა მოთხოვნა, როგორც წესი, არ ჩნდება. |
საჭირო დოკუმენტები მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მისაღებად საბუთების შეტანა შეიძლება პირადად, ან მინდობილობით, შუამავლის დახმარებით. საბუთები უნდა ითარგმნოს ქართულად და დამოწმდეს ნოტარიუსის მიერ. დოკუმენტების პაკეტი უნდა შეიცავდეს: დაბადების მოწმობას; ოჯახური მდგომარეობის დამადასტურებელ საბუთს; საზღვარგარეთის პასპორტის ორიგინალი და ასლი; 2 საპასპორტო ფორმატის ფოტო; ფინანსური მდგომარეობის დამადასტურებელი საბანკო ამონაწერი; საქართველოში ცხოვრების ნებართვის დამადასტურებელი დოკუმენტები; ნასამართლეობის ცნობა; მოწვევა (არსებობის შემთხვევაში). ოფიციალური რეზიდენტობის მისაღებად უცხოელს ბინადრობის ნებართვის მოსარგებლის სტატუსით მინიმუმ 3 წელი უნდა ჰქონდეს ნაცხოვრები. გამონაკლისს წარმოადგენენ დევნილები, რეპატრიანტები, ინვესტორები და პირები, რომლებიც საქართველოს მოქალაქესთან ქორწინებაში იმყოფებიან. მუდმივად ცხოვრების უფლების მისაღებად უცხოელს მოუწევს ქართული ენისა და ისტორიის გამოცდების ჩაბარება, რის შემდეგაც ის გახდება ქვეყნის სრულუფლებიანი მაცხოვრებელი და ისარგებლებს იგივე უფლებებით, რაც საქართველოს მოქალაქეები, გარდა არჩევნებში მონაწილეობის უფლებისა. |

ПМЖ в Грузии – девелоперская компания Redco
Грузия – уникальная страна, расположенная на стыке Европы и Азии, имеющая глубокую многовековую культуру, удивительную природу и мягкий климат, гостеприимный народ, а еще – активно развивающуюся и открытую для инвесторов экономику. Почему стоит получить ПМЖ в Грузии и что для этого нужно – разберемся в этой статье.
Причины выбрать Грузию для получения ПМЖ
Грузия простирается с запада на восток и делится Лихским хребтом, окруженная горами Большого Кавказа. Западная Грузия отличается от Восточной более влажным климатом за счет Черного моря, здесь растет много пальм, есть мандариновые сады и чайные плантации. Национальные парки, такие как Окаце и Мартвильский каньоны, водопады, пещеры сосредоточены в Западной Грузии. Грузия привлекает многих туристов столицей Тбилиси, а также краем виноделия – Кахети, горнолыжными и морскими курортами. Но это не единственные причины, почему стоит переехать жить в Грузию из Украины на ПМЖ.
Климат и природа
Топография Грузии очень разнообразна. Преобладающая особенность – горы, которые занимают практически 85% территории страны. В северной части возвышается Большой Кавказ, а самые высокие его вершины – это Шхара (5200 метров) и Казбек (5037 метров). Многие вершины достигают высоты более 4,5 километров. На южной границе страны возвышается нижний Малый Кавказ, вершины которого едва поднимаются на три километра. В Грузии около 25 000 рек, впадающих либо в Черное море на западе, либо в Каспийское море на востоке. Самая значительная река – Мтквари (Кура), которая протекает через Тбилиси, берет начало в Турции и течет через восточную Грузию в Каспийское море.
Климат варьируется от субтропического на побережье Черного моря до континентального в восточных регионах страны. Горы защищают страну от холодных воздушных масс с севера, поэтому в западной части страны климат теплый и влажный, а количество осадков достигает от 1000 до 2500 миллиметров в год. Средняя температура зимой составляет 5 °C, а летом – 22 °C. Средняя годовая температура в Грузии – 12,7 °C. Климатические пояса зависят от высоты и удаленности от Черного моря. В северной части страны осадков намного меньше – в среднем 560 миллиметров в год, средняя температура зимой составляет 2-4 °C, летом 20-24 °C. Полузасушливые равнины и высокогорья на юго-востоке имеют свой микроклимат: в горах количество осадков может быть вдвое больше, чем в равнинной части страны. Самые высокие горные вершины постоянно покрыты снегом.
Грузия открыта для туристов круглый год. Летом можно поехать на море, оздоровительные курорты или в природные парки, а зимой – в горы, кататься на лыжи. Всего в стране насчитывается пять горнолыжных курортов.
Социум
В Грузии живут очень гостеприимные люди, которые готовы принимать туристов как своих друзей, свою семью. Для грузина гость – самый главный человек и своим долгом он считает быть как можно более гостеприимным хозяином.
Грузины – самая многочисленная этническая группа в стране. Согласно переписи 2014 года, грузин насчитывалось 3 224 564. В стране также проживает несколько различных этнических меньшинств. Самыми крупными из них были азербайджанцы (233 024), армяне (168 102), русские (26 453) , осетины (14 385), украинцы (6 034), греки (5 544). Большая часть азербайджанского меньшинства проживает в регионе Квемо Картли, армяне составляют самую большую группу в Самцхе-Джавахети. Другие группы национальных меньшинств проживают преимущественно в Тбилиси, но Кахети и Батуми. Чуть более половины грузин живут в городах, таких как Тбилиси – чуть более 1 000 000 жителей, Кутаиси – 200 000, Батуми – около 150 000 жителей. Население сосредоточено в долине между Большим и Малым Кавказом и побережьем Черного моря. Плотность населения относительно высока, но ниже, чем в соседних Армении и Азербайджане.
Образование и медицина
Грузия имеет достаточно высоко развитую медицину и образование, благодаря реформам, которые проводятся в стране с 2003 года. Благодаря им были не просто модернизированы старые больницы и школы, а открыто большое количество новых учебных и медицинских учреждений. Медицина в Грузии платная, но первая помощь оказывается бесплатно. Сфера образования также платная. Месяц обучения в дошкольном учреждении – примерно 280 лари, в начальной школе – 7800 лари, в университете – от 13 000 лари в год. Дипломы о высшем образовании Грузии действительны в странах СНГ и Европы.
Стоимость жизни
Общий уровень жизни в стране немного выше, чем в среднем по странам СНГ. Ежемесячные расходы семьи из четырех человек составляют около 4 620 лари без арендной платы, а расходы на одного человека – 1318,60 лари. Индекс стоимости жизни в Тбилиси на 11,62% ниже, чем в Киеве, как и цена аренды – ниже на 30,37%. На сегодняшний день цены на общественный транспорт и такси в Грузии, по сравнению с украинскими, довольно низкие. Например, проезд в автобусе или метро обойдется в 50 тетри (около 5 гривен). Причем в течение часа можно бесплатно делать пересадки с одного вида транспорта на другой.
Стоимость жизни в Грузии можно посчитать на примере основных статей расходов:
|||
Грузия является страной с высоким уровнем дохода, опережая соседние Армению и Азербайджан. В 2018 году ВВП вырос на 5,1%. В период с 2006 по 2007 год экономика росла примерно на десять процентов в год, и Всемирный банк назвал Грузию «Новатором года». Сейчас, по причине карантинных ограничений, связанных с COVID-19, рост ВВП страны замедлился и по прогнозу экспертов в 2021 году составит около 5%.
Преимущества ПМЖ Грузии для иностранца
Грузия предлагает визы, виды на жительство и статус налогового резидента инвесторам и владельцам недвижимости с возможностью получения гражданства в будущем.
Неограниченные пребывание в стране
Вид на жительство в Грузии дает право на неограниченное пребывание в стране и право заниматься любой законной деятельностью, такой как ведение бизнеса, работа, учеба или просто выход на пенсию без разрешения на работу или дополнительных документов. Жители Грузии не обязаны служить в армии.
Инвестиционные возможности
Есть много способов выгодно вложить деньги, например, в туризм, сельское хозяйство, производство или недвижимость. Правительство предлагает множество льгот и грантов, упрощенное налогообложение и различные преференции для иностранных инвесторов, снижая затраты на ведение бизнеса или приобретение недвижимости.
Больше свобод и возможностей
Грузия считается безопасной страной с одним из самых низких уровней преступности в мире. Если экономическая или политическая ситуация в вашей стране ухудшится, вы можете использовать вид на жительство, чтобы переехать в Грузию с семьей. Наличие вида на жительство может помочь вам избежать проблем, связанных с внешней политикой и внутренним законодательством вашей страны.
Распространение иммиграционных льгот на членов семьи
Грузия выдает «вид на жительство для воссоединения семьи» членам семьи, включая супруга, сыновей и дочерей, родителей, несовершеннолетних, поддерживаемых или недееспособных лиц, находящихся под опекой (попечительством) или полностью зависимых от владельца вида на жительство. Если вы хотите поехать в Европу или другие страны, наличие вида на жительство может позволить вам подать заявление на визу в посольстве в Грузии.
Отсутствие налога на иностранный доход
Доходы физических лиц от иностранных источников не подлежат налогообложению в Грузии, даже если вы стали налоговым резидентом страны. Свидетельство о налоговом резидентстве может быть выдано иностранцам, которые проводят в Грузии более 183 дней в году.
Государственная помощь
Жители Грузии пользуются конституционными правами и свободами, включая право на работу, здравоохранение, социальное обеспечение, образование, права собственности и неприкосновенность частной жизни, свободу слова, совести, религии и убеждений. В Грузии существует ряд социальных программ для своих граждан, включая финансируемые государством образование и лечение, социальные пособия для престарелых, инвалидов и других категорий социально уязвимых слоев населения.
Сверхбыстрая и простая регистрация бизнеса
Регистрация компании может быть произведена за один день, если вы физически находитесь в Грузии и используете образцы регистрационных документов. Если документы настроены или в случае удаленной регистрации (по доверенности) процесс может занять немного больше времени. Открытие корпоративного банковского счета обычно занимает один день. Требуется только минимальный набор документов, например, паспорта акционеров и директоров.
Низкие налоги для предпринимателей
Ставка корпоративного подоходного налога в Грузии составляет 15%. Однако компания не обязана платить налоги на начисленную прибыль, пока такая прибыль не будет распределена. Статус нулевого налога доступен компаниям СИЗ и IT-компаниям. Индивидуальные предприниматели с годовым объемом продаж менее 30 000 лари (10 135 долларов США) освобождены от налогов. Индивидуальные предприниматели с годовым объемом продаж менее 500 000 лари (167 000 долларов США) облагаются налогом в размере 1% от их продаж. Дивиденды обычно облагаются налогом по ставке 5%, но эта ставка может быть ниже из-за соглашений об исключении двойного налогообложения.
Путь к ПМЖ
Став резидентом Грузии, вы и ваша семья сможете получить гражданство. Грузинский паспорт занимает 53-е место в мире и позволяет безвизовый въезд в 116 стран и территорий, включая страны ЕС (Шенген), большинство стран СНГ, Иран и Турцию.
Нюансы предоставления ПМЖ
Оформлением видов на жительство для иностранцев занимается Министерство юстиции Грузии. Для получения ПМЖ подается заявление вместе с комплектом документов, после чего претендент проходит собеседование в отделе миграционной службы. Вопрос о предоставлении вида на жительство решается в течение одного месяца, а результат публикуется на официальной сайте Гражданского реестра страны. Отказ в предоставлении ПМЖ, если выполнены все условия для его получения, возможен, если претендент:
- имеет судимость;
- предоставил ложные сведения о себе;
- более тяжелыми и потенциально опасными заболеваниями;
- был ранее депортирован из страны.
В остальных случаях проблем с получением вида на жительство возникнуть не должно, если претендент честно выполнял требуемые условия.
Необходимые документы
Подать документы на ПМЖ можно лично или через посредника по доверенности, предварительно переведя их на грузинский язык и заверив у нотариуса. В пакет документации входит:
- свидетельство о рождении;
- документ, удостоверяющий семейное положение;
- ксерокопия и оригинал загранпаспорта;
- 2 фотографии паспортного формата;
- выписка из банка о финансовом положении;
- документы, подтверждающие право проживания в Грузии;
- справка об отсутствии судимостей;
- приглашение (если есть).
Для получения официального резидентства иностранному гражданину нужно проживать в стране в статусе ВНЖ минимум 3 года. Исключение составляют беженцы, репатрианты, инвесторы и люди, вступившие в брак с грузинским подданным. При получении ПМЖ иностранцу нужно сдать экзамен на знание грузинского языка и истории, после чего он станет фактически полноценным жителем Грузии и получит те же права, что и грузинские граждане, за исключением возможности участвовать в выборах.